Fern ve Moss Çeşitleri:

Eğreltiler, Moss ve Liverworts çiçekli olmayan bitkilerdir. Tohum yapamazlar, ancak mikroskobik sporlarla çoğalabilirler. Mosses ve Liverworts’u (Bryophyta) seven su, dünyanın her yerinde bulunan düşük spor yataklarıdır. Ancak sadece yaygın Liverwort, Riccia ve birkaç yosun akvaryumlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Eğrelti otları (Pteridophyta) ayrıca su seven, spor yapan bitkilerdir, ancak bunlar Liverworts ve Mosses’ten ayrılırlar, çünkü bunlar kısmen vejetatif olarak ve kısmen de sporlarla yayılırlar. Eğreltiler genellikle akvaryumdaki kayalara veya ağaç süslerine yapışan rizomlardan köken üretirler. Akvaryumcu için, en kolay yayılma metotları, ya rizomları ve sapları bölerek ya da doğrudan ana bitkilerin yaprakları üzerinde geliştirilen yeni bitkicikleri ayırarak vejetatiftir.
Genel Notlar:

Eğreltiler: Su Spriteları, geniş veya dar yaprak formlarında bir bitki yapısına sahiptir. Onlar bir ayak uzunluğuna kadar ulaşabilen derin kesik yaprakları ile güzel bir açık yeşil vardır. İyi bitki büyümesine sahiptirler, çok hızlı büyürler ve kolayca yayılırlar. Köklü veya yüzen bir bitki olarak büyürler. Bebek balıkları için saklanma yerleri sağlamak için mükemmel, bu yüzden fantezi guppy yetiştiricilerinin favori. İyi bir örnek Oryantal Su Eğrelti veya Su Sprite , Ceratopteris thalictroides .
Yosunlar: Yosun türlerinden Willow Moss, Fontinalis, hızlı hareket eden akarsularda bulunan zorlu bir yosuntur. İyi bir bitki bakımıyla bile akvaryumda iyi yetişmez ve yavaş yavaş bozulur, bebek canlı balıklar için iyi bir örtüdür ve bazı Panchax balıkları ve diğer balıkların yumrularını alır. Bu yüzden yetiştiriciler tarafından geçici bir bitki olarak kullanılır.
Liverworts: Crystalwort veya Yüzer Liverwort , Riccia fluitans , parlak yeşil tutamlar ve yüzeyin hemen altında yüzer. Canlı balıkların bebeklerini saklamak için harikadırlar, ancak akvaryumun kaplanmasına izin verilirse, köklü bitkiler için gerekli olan ışığa müdahale edebilirler ve yumuşak suda iyi bir şey yapmazlar.
Ferns ve Mosses Çeşitleri:

Azolla – Yüzer Fern
Bolbitis heudelotii – Afrika Suyu Fern
Ceratopteris – Su Sprite
Ceratopteris thalictroides – Oryantal Su Fern
Microsorium pteropus – Java Fern
Riccia fluitans – Crystalwort, Yüzen Liverwort
Salvinia – Yüzer Fern
Vesicularia dubyana – Java Moss