Tatlı su bitkili akvaryum, eviniz için yaratabileceğiniz eşsiz ve doğal bir su eko sistemidir. Bitkili veya doğal akvaryumlar, doğada bulunan güzel su altı ortamlarını yakından çoğaltmak için özel olarak seçilmiş su bitkileri ve balıkları içerir. 
Deneyimli akvaryumcular, bu güzel akvaryumların birçok faydasını keşifediyorlar. Balıklar ve bitkiler arasındaki tamamlayıcı ilişki nedeniyle, kurulmuş bir doğal akvaryumun bakımı, diğer akvaryum kurulumlarından daha kolaydır. 

Balık, sağlıklı bitki gelişimi için karbondioksit ve besin sağlar. Buna karşılık, su bitkileri, balıklar için temiz ve sağlıklı bir ortam yaratmak için ek biyolojik filtrasyon ve oksijen sağlar.İster ekilmiş akvaryumlar için yeni veya deneyimli bir hobisi olun, bu eşsiz akvaryumun zarif güzelliğinin tadını çıkarmaya eminiz.

75-100 litre akvaryumu alıp, güzel bir doğal akvaryuma dönüştürdüğümüzü takip edin – büyümesi kolay su bitkileri ve sakin topluluk balıklarıyla tamamlayın. 75-100 litre akvaryum, Akvaryum Standı ve Floresan Işık şeridi ile başlayın.

Önerilen Akvaryum Ekipmanları:
1- Akvaryum filitresi
2- 100 w ısıtıcı
3- Termometre
4- Akvaryum bitkilerine özel floresan
5- Bitki gübreleri,
6- Akvaryum kumu

Önerilen Akvaryum Bitkileri:
1- Anubias barteri
2- Anubias nana
3- Ludwigia
4- Rotala
5- Java Moss
6- wisteria
 
Önerilen Akvaryum Balıkları:
1-Neon – Kardinal tetra
2- Cüce Gurami
3- Lepistes
4- Moliy
5- Kılıç Kuyruk

Adım 1: Kaliteli Bitki kumları kullanarak kuruluma başlayın
Yüksek kaliteli, mineral açısından zengin bir alt tabaka ekleyin (bu, uzun vadeli başarının temelidir).Akvaryuma yerleştirmeden önce bitki substratını iyice durulayın.Akvaryumu suyla doldurun ve filtre ve ısıtıcı takın.

Adım 2: pH Seviyelerini ve Sertliğini Test Edin ve Düzenleyin (KH)Kaynak suyunuza bağlı olarak, pH’ı 6.5 ila 7.5 arasında ayarlamak için bir su hazırlayıcı kullanın. Bu pH aralığı hem balıklar hem de bitkiler için uygundur. Akvaryum kurulduktan sonra pH’ı sık sık izlemeyi unutmayın.Çok sert su yaşayan alanlarda, ters osmos suyu kullanın ve remineralize edin .

Adım 3: Işık Ekleyin
Bir akvaryum için standart floresan lamba sağlıklı bitki gelişimi için ideal değildir. Eğer normal bir floresan varsa flüoresan lambayı bir bitki lambasıyla değiştirin (bitkileri daha yüksek ışık gereksinimlerine sahipseniz iki şerit lamba kullanın).

Adım 4: Su Bitkileri Ekleyin.
Balık eklemeden önce akvaryumun en az 2 ila 3 hafta kurmasını bekleyin.Ön planda kısa bitkiler kullanın ve orta ve arka planı doldurmak için artan sırada bitkiler ekleyin.

Adım 5: Balık Ekleme
Balık eklemeden önce akvaryumun en az 2 ila 3 hafta kurmasını bekleyin. 6 ila 12 küçük balıktan oluşan topluluk doğal akvaryumlar için idealdir. Unutma, bitkiler doğal bir akvaryumun “yıldızları” dır.

Adım 6: Gerektiği gibi Ek Bitki Besin Maddeleri Ekleyin
Su bitkileri gelişmeye başladıkça, büyümeyi sürdürmek için ek besinlere (döllenme) ihtiyaç duyacaklar.Karbon, büyüyen bitkiler tarafından hızla kullanılan özellikle önemli bir bitki besin maddesidir. Sağlıklı bitki gelişimini sağlamak için üreticilerin tavsiyelerini dikkate alın.